جمعه, 1 بهمن 1395 الجمعة, جانفييه 20, 2017           فارسی English
رو عنوان : تشکیل یکصد و هشتاد و دومین جلسه شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان اردبیل
عنوان : دكتر حسین كربلائی خیاوی: ایران در زمینه تولید بذر گندم از پیشرفته ترین سیستم در منطقه و دنیا برخوردار است.
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ 
منبع خبر : روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

یکصد و هشتاد و دومین جلسه شوراي تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان اردبيل روز سه‌شنبه 7 دی ماه سال 95 با حضور اعضای شورا، مدیران سازمان جهاد کشاورزی، نماینده پارک علم و فناوری، مدعوین از دانشگاه‌های استان و محققینی که دارای طرح تحقیقاتی پیشنهادی بودند در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی اردبیل تشکیل شد. پس از خیرمقدم توسط ریاست مرکز، دکتر یونس رستمی کیا  سخنرانی علمی تحت عنوان "شکست خواب بذر و تکثیر نهال جنگلی با استفاده از قارچ های میکوریزا و باکتری های محرک رشد" ارائه نمود.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، در ادامه دکتر حسین کربلائی خیاوی با بیان اینکه برنامه های توسعه بخش کشاورزی براساس افزایش بهره وری، تأمین امنیت غذایی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده خاطر نشان کرد: استفاده از ارقام و بذور اصلاح شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری ها، بکارگیری روش های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، استفاده از نهاده های با کیفیت، توسعه سامانه های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و انتقال آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی به مزارع از جمله اقداماتی است که برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی به انجام رسیده است. 

دبیر شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سهم بخش کشاورزی در ارزش افزوده فضای کسب و کار را 32.6 درصد اعلام و تصریح کرد: با اتخاذ تدابیر راهبردی و اجرای برنامه های کاربردی با رویکرد افزایش بهره وری، تولید محصولات کشاورزی با رشد 15.4 درصد از حدود 97 میلیون تن در سال 92 به بیش از 112 میلیون تن در سال 94 افزایش یافته و پیش بینی می شود تولید محصولات کشاورزی در سال 95 به بیش از 117 میلیون تن افزایش یابد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با مرور عملکرد تولید گندم طی سه سال اخیر اظهار داشت: امروز مردم ایران در بخش امنیت غذایی قدمی های مهم و اساسی برای خوداتکایی و خودکفایی برداشته است. میزان خرید تضمینی گندم کشاورزان از حدود 4.8 میلیون تن در سال 92 به 8/8 میلیون تن در سال 94 افزایش یافته و در سال 95 نزدیک 11.7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده که این میزان خرید در مقایسه با سال 92 حدود 6.9 میلیون تن بیشتر است. ایمان، امید، اراده،‌ تلاش و دلسوزی کشاورزان، کشور را به این نقطه پرافتخار رسانده است.

دکتر حسین کربلائی خیاوی اهداف بخش کشاورزی را کاهش فقر، افزایش درآمد کشاورزان و پایداری تولید دانست و گفت: کشاورزی کشور را چالش های بزرگی مانند بحران آب و ناپایداری تولید تهدید می کند اما بخش کشاورزی در راستای تأمین امنیت غذایی، حفظ منابع تولید و افزایش درآمد کشاورزان توانسته رشد پایدار و مستمری داشته باشد. به طوری که امروز کشور با وجود تنوع در ارقام گندم آبی و دیم توانسته با جایگزینی ارقام قدیمی با ارقام جدید محصول مورد نیاز خود را تولید می کند.

وی در ادامه در زمینه دستاوردهای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اذعان داشت: تاکنون در کشور 413 رقم زراعی و باغی توسط محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اصلاح شده که 188 رقم آن مربوط به گندم و جو می باشد. محققان این سازمان در سه سال اخیر 53 رقم گندم و 24 رقم جو اصلاح و وارد چرخه تولید نموده اند. همچنین ظرف سه سال اخیر با توجه به شیوع و تنوع آفات و بیماری های گیاهی، تعداد سموم جدید معرفی شده به کشاورزان به بیش از 2 برابر افزایش یافته است. روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل


مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8