جمعه, 1 بهمن 1395 الجمعة, جانفييه 20, 2017           فارسی English
عنوان : یك‌صد و هشتاد و دومین جسله شواری تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی استان اردبیل با حضور دكتر طهماسبی قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ 
منبع خبر : روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

 روز سه‌شنبه هفتم دی‌ماه 95 یک‌صد و هشتاد و دومین جسله شواری تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان اردبیل با حضور دکتر طهماسبی قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.

ابتدا دکتر حسین کربلائی خیاوی ضمن خوش‌آمد گویی، گزارشی از فعالیت‌های انجام یافته در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل را ارائه نمود.

رئیس مرکز اظهار داشت: تدوین و ثبت 45 فقره گزارش نهایی، مقاله علمی پژوهشی و نشریه‌های فنی و ترویجی، انعقاد قراردادهای پژوهشی با اداره کل منابع طبیعی، پارک علم و فناوری و کمیته امداد استان، اجرای 32 فقره آزمایشات غلات گرمسیری، برداشت 320 تن سویا، کاشت 200 هکتار غلات، اجرای 10 مورد برنامه نظام نوین ترویج با حضور کارشناسان معین تحقیقات در مراکز خدمات کشاورزی استان از جمله اقداماتی بوده که در یک ماه اخیر صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه بخش کشاورزی بر اساس افزایش بهره‌وری، تأمین امنیت غذایی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده خاطر نشان کرد: استفاده از ارقام و بذور اصلاح شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری‌ها، به‌کارگیری روش‌های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، استفاده از نهاده‌های با کیفیت، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و انتقال آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی به مزارع از جمله اقداماتی است که برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی به انجام رسیده است.

در ادامه جلسه دکتر طهماسبی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جلسه شواری تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در استان اردبیل بیان داشت: در طي سال‌های گذشته ترويج كشاورزي مورد کم توجهی قرار گرفته بطوریکه عمده فعالیت اصلی این بخش كه مسئوليت انتقال یافته‌های تحقيقاتي به بهره‌برداران را بر عهده دارد مغفول مانده است.

 وي با بيان اهمیت طرح نظام نوين ترويج اذعان داشت: سازمان تحقيقات، آموزش و ترویج کشاورزی با توجه به اهمیت این بخش در تلاش است با اجرای نظام نوین ترویج بخش ترویج کشاورزی را احیا نماید چون‌که این طرح بستر مناسبی برای انتقال نتایج تحقیقات به بهره‌برداران را مهیا می‌کند.

دكتر طهماسبي ايجاد انگيزه در محققان براي افزايش فعالیت‌های ترويجي را حائز اهميت دانست و اظهار داشت: با تغيير آئین‌نامه‌های ترفيع اين امكان فراهم می‌شود تا محققان در فعالیت‌های ترويجي بيش از گذشته شركت نموده و از امتيازات و پاداش‌های اين فعالیت‌ها بهره‌مند شوند.

 قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اهمیت پایداری و خودکفایی در تولید گندم افزود: امروز مردم ایران در بخش امنیت غذایی قدم های مهم و اساسی برای خوداتکایی و خودکفایی برداشته است. میزان خرید تضمینی گندم کشاورزان از حدود 4.8 میلیون تن در سال 92 به 8.8 میلیون تن در سال 94 افزایش‌یافته و در سال 95 نزدیک 11.7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده که این میزان خرید در مقایسه با سال 92 حدود 6.9 میلیون تن بیشتر است.

وی در ادامه بیان داشت: برگزاری مستمر جلسات شورای تحقیقات استان اردبیل نمایانگر همکاری تنگاتنگ بین بخش تحقیق و اجراست.

در پایان دکتر کربلائی خیاوی ضمن اشاره به گستردگی و حجم بالای فعالیت‌های تحقیقاتی و تولید هسته‌های اولیه بذری محصولات مختلف کشاوری در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل خواستار مساعدت سازمان تحقیقات برای رفع تنگناهای موجود شد و اظهار داشت: وضعیت فعلی مرکز و ایستگاه‌های تابعه آن، پاسخگوی مشکلات موجود در این حوزه نبوده و برای رفع معضلات فرارو، تخصیص اعتبارات کافی جهت احیای زیرساخت‌ها، سرمایه‌گذاری به‌منظور توسعه همه‌جانبه و به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص از ضروریات است.

 


روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل


مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8