جمعه, 1 بهمن 1395 الجمعة, جانفييه 20, 2017           فارسی English
عنوان : مراسم افتتاح آموزش عملی كارشناسان جدید الاستخدام در مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با حضور مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاوری
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ 
منبع خبر : روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
مراسم افتتاح دوره‌های عملی کارشناسان جدیدالاستخدام وزارت جهاد کشاورزی روز شنبه هیجدهم دی ماه سال 1395 با حضور مهندس ورداسبی مدیر کل مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی، مهندس میثمی تبار مدیر کل دفتر آموزش کارکنان، دکتر احمدی‌نژاد معاون آموزش و دانشجویی موسسه آموزش علمی کاربردی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ، مهندس سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، دکتر حسین کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، اروجعلی محمدی مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، حجت‌الاسلام رشادی امام جمعه پارس‌آباد، مهندس صمدی فرماندار پارس آباد و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مرکز، پس از مراسم افتتاح و بازدید از قسمت‌های مختلف پردیس آموزش کشاورزی مغان ابتدا دکتر کربلائی خیاوی گزارشی از عملکرد مرکز و سیمای کشاورزی استان اردبیل را ارائه نمود.

دکتر حسین کربلائی خیاوی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه بخش کشاورزی بر اساس افزایش بهره‌وری، تأمین امنیت غذایی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده خاطر نشان کرد: استفاده از ارقام و بذور اصلاح شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری‌ها، بکارگیری روش‌های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، استفاده از نهاده‌های با کیفیت، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و انتقال آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی به مزارع از جمله اقداماتی است که برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی به انجام رسیده است.


وی در ادامه در زمینه دستاوردهای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اذعان داشت: تاکنون در کشور 417 رقم زراعی و باغی توسط محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اصلاح شده که 188 رقم آن مربوط به گندم و جو می‌باشد. محققان این سازمان در سه سال اخیر 53 رقم گندم و 24 رقم جو اصلاح و وارد چرخه تولید نموده‌اند. همچنین ظرف سه سال اخیر با توجه به شیوع و تنوع آفات و بیماری‌های گیاهی، تعداد سموم جدید معرفی شده به کشاورزان به بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل افزود: این مرکز در حوزه‌های علوم زراعی و باغی، آب و خاک، گیاه‌پزشکی، فنی و مهندسی کشاورزی، علوم دامی، جنگل و مرتع، حفاظت خاک و آبخیزداری، باغبانی، تولید و تکثیر هسته‌های اولیه بذری، ارزیابی و نظارت بر تولید بذر و نهال، جمع‌آوری ذخایر ژنتیکی گیاهی و دامی، ترویج فناوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی جدید در بین کشاورزان، آموزش بهره‌برداران، آموزش ضمن خدمت کارکنان و آموزش‌های علمی کاربردی فعالیت دارد.

ایشان با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور ما در حال انتقال از حالت سنتی به علمی است گفت: تغییر شرایط اقلیمی، بحران آب و خشکسالی چالش‌های مهم و پیش روی بخش کشاورزی است و مرکز تحقیقات استان برای بهبود بهره‌وری آب با ارائه الگوی مناسب کشت برای مناطق مختلف استان، کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از بذور متحمل به خشکی و شوری برنامه‌های مدونی در دست اجرا دارد.

رئیس مرکز در ادامه گفت: برای تجهیز و تکمیل پروژه پردیس آموزش کشاورزی مغان مبلغ 4900000000 ریال هزینه شده که این پروژه در یک بازه زمانی کوتاه و با کیفیت بالا توسط همکاران سخت کوش مرکز با پیشرفت فیزیکی 100 درصد انجام و به اتمام رسیده است.        

حجت‌الاسلام رشادی امام جمعه شهرستان پارس‌آباد ضمن تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع) به بیان اهمیت کشاورزی از دیدگاه اسلام پرداخت و آن را در استقلال و اقتدار کشور مهم و از شاخص‌های پیشرفت برشمرد و بر کاربردی کردن علوم کشاورزی تأکید کرد.


وی با اشاره به مشکلات کشاورزی منطقه خواستار توجه جدی مسئولین جهت رفع این مشکلات گردید.

در ادامه آقای مهندس صمدی فرماندار شهرستان پارس‌آباد اظهار داشت: وجود منابع غنی خاک و آب منطقه مغان را به یکی از قطب‌های کشاورزی استان و کشور تبدیل کرده است.


وی با اشاره به وجود شرکت‌های کشت و صنعت و دامپروری مغان و پارس بیان کرد: وجود مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در کنار این دو شرکت عظیم ظرفیت بالایی از نظر علمی و عملی ایجاد کرده است.

آقای محمدی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت و دامپروی مغان با تأکید بر نقش نیروی انسانی در امر تولید گفت: با وجود این که جمعیت کشور حدود سه برابر افزایش یافته اما سرانه تولید همچنان ثابت مانده و سرمایه‌گذاری در امر تولید و نوسازی تجهیزات کشاورزی از ضروریات است.


در ادامه مهندس سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در فراهم کردن زمینه لازم جهت تجهیز و تکمیل پردیس آموزش کشاورزی مغان بیان داشت: تأمین امنیت غذایی کشور مسئولیت بسیار مهمی است که بر عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است.


وی با اشاره به تولید 112 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی گفت: تولید بر مبنای علم و دانش و مهارت واقعی بخش کشاورزی پایداری تولید را تضمین می‌کند و کارشناسانی که دوره‌های عملی را طی خواهند کرد نقش بسزایی در این زمینه خواهند داشت.

 


روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل


مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8